פעילות ראשונה

 
מסמך זה בא לספר לכם על מה שאירע בהתאגדות בשנה האחרונה, בעיקר מאוקטובר 2010 כאשר היו"ר אשר לוי נכנס לתפקידו.
פיתוח דיסציפלינה אקדמית
בשנה האחרונה הוקמה ועדה משותפת של ההתאגדות ובכירי סמינר לוינסקי לדיון בתכנית הלימודים המוצעת. התכנית כוללת לימודי חוץ ו- חמש מאות שעות בשנתיים. התכנון הוא לספק את תכנית הלימודים ולחפש יחדיו מורים בכירים ומוערכים שישתתפו בהוראה, כאשר במקביל הוגשה למל"ג בקשה לאישור מסלול לתואר פורמאלי שהיה מבוסס על התכנית שכשלעצמה. לשם ההתחלה וכניסוי ראשון הועלתה הצעה לאנשינו (מנהלי ועובדי הקתדראות העממיות ומנהלי ועובדי חינוך מבוגרים ברשויות המקומיות) להצטרף לתכנית. בראש הועדה ללימודים אקדמיים עומד ד"ר אריה פרידלר שאף כתב את ההצעה הראשונית לתכנית הלימודים. אם יהיה מסלול לימודים ייחודי שבראשו כידוע חייב לעמוד פרופסור יעמוד מטעמנו בראש התכנית, ידידנו, פרופ' דב פרידלנדר. את העבודה מול הקתדראות והרשויות המקומיות מבצע מנכ"ל ההתאגדות ראובן ליבוביץ.
ההסתדרות הציונית
נוצר שיתוף פעולה מבורך עם ההסתדרות הציונית בראשות ד"ר אברהם דובדבני ובהשראת מנכ"ל משרד החינוך. צוות קטן, מעוניין ופורה מתוך הנהלת ההתאגדות ישב והכין תכניות לעבודה משותפת. התכניות אמורות להיות מוסבות סביב נושא הלשון העברית. בצד התכניות שכבר בוצעו בהוראת שפה לעולים, הוצעה תכניות של רכישת שפה מקצועית לעולים משכילים, תכנית לפיתוח שפה ייחודית על פי מקצועות ותעסוקה, תכנית של "שפה כתרבות", ואף תכנית לבניית פורמט טלוויזיוני ייחודי יחד עם הטלוויזיה החינוכית. לצורך כך התקיימה פגישה עם אנשי הטלוויזיה החינוכית והם הציעו שלא להכריע בינתיים אם הולכים על שעשועונים, חידונים, או תכניות שיח ותחקיר, אלא לקדם את הדמויות שיובילו את הפעילות ואז להתאים תכניות למנחים. ד"ר ריבה אביעד הציעה תכנית חידונים אינטליגנטית במיוחד המוקרנת בטלוויזיה הצרפתית ואנו מנסים לשים יד על הפורמט. ההסתדרות הציונית הבטיחה סופית את קיום הפרוייקט המשותף.
הנגשת אוכלוסייה ערבית להשכלה גבוהה
המועצה להשכלה גבוהה שמה בראש מעייניה לשנים הקרובות את הנגשת האוכלוסייה הערבית להשכלה גבוהה. ההתאגדות חברה לבכירים בתחום החינוך הערבי ובעיקר לפרופ' מאג'ד אל-חאג' שהוא גם סגן נשיא אוניברסיטת חיפה למחקר. פרופ' אל חאג' קישר אותנו עם תורם גדול ואיתו נפגשנו לבניית הפרוייקט אשר ימומן כולו בידי התורם. החלטה כבר הוכרעה במגעים המוקדמים.
מרכז מרטין בובר ל"השכלה לעם"
את הגרסה הראשונה של ההתאגדות הקים הפילוסוף היהודי ממוצא גרמני מרטין בובר. בובר הוא הוגה נערץ ונלמד בכל רחבי העולם. בעבר היה קיים מרכז בובר באוניברסיטה העברית בי"ם ובשנים האחרונות נעלם המרכז ואת מקומו תפס מרכז מגיד. פרופ' דב פרידלנדר כיהן כמנהל המרכז.
הוגשה בקשה מתוך הערכה גדולה להגותו ולפועלו של מרטין בובר בתחום ההשכלה למבוגרים לחדש ולפתח את מרכז בובר. על מנת לקדם נושא זה, הובאו הדברים עם פרופ' פרידלנדר שלימדנו מה היה בעבר, ומה המצב כיום ובנוסף נפגשנו עם ראש החוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית ד"ר מאיר בוזגלו והוא נרתם בחפץ לב לבדיקת האפשרויות לפתיחת מרכז שיופעל במשותף ע"י האוניברסיטה וההתאגדות והוא אף הציע להתחיל בכנס מדעי גדול לנושא זה.
התקיימה פגישה עם ד"ר יהודית בובר-אגסי שהיא כידוע נכדתו של מרטין בובר והיא חיברה את הצוות לקצוות חוטים של אנשים המטפחים את מורשת בובר בארץ ובעולם ודרכם לקרן גרמנית גדולה העוסקת בהנצחת בובר (שנחשב גם לפילוסוף גרמני), המרכז אמור להיות מרכז חשיבה ופעילות מתקדמות ביותר בתחומי השכלת מבוגרים בארץ ובעולם. אם יצליח ההקשר הגרמני נהפוך את הכנס המיועד לכנס בינלאומי ייחודי שנקווה שימשוך הוגים רבים ומגוונים מכל העולם.
מכון פאולו פריירה
פאולו פריירה הוא כידוע ההוגה המוערך ביותר בתבל בתחום למידת מבוגרים. בשעתו התחלנו בייסוד מכון פריירה להשכלת מבוגרים בתוך התאגדות. נערכו ישיבות אחדות עם מומחים לפריירה בארץ ואף כאלה שעבדו עימו ממש. יצרנו קשר עם רשת מכוני פריירה בעולם, הפועלת מסן-פרנסיסקו ובראשה פרופ' חוזה טורס. המשימות הרבות האיטו את הקצב בתחום זה. מקווים לחזור לכך בעוצמה בקרוב.
עיר לומדת
הפרוייקט הוותיק שלנו אירח בהצלחה רבה נציגות אירופית המפעילה אף היא את נושא "עיר לומדת". מילים. התחלות מעניינות וחדשות נעשו עם הערים כפ"ס, עכו ואפילו החל שיח עם עיריית ת"א בעניין עיר לומדת.
"מנהיגות אזרחית"
ההתאגדות הצטרפה ל"מנהיגות אזרחית" שהיא גוף גג לרוב העמותות החברתיות הפעילות כיום בשטח. סוגי המאבקים של מנהיגות אזרחית הם בתחומי החלוקה התקציבית של כספי המדינה וחוסר האיזון בהקצאה לתחומים חברתיים וחינוכיים. בין היתר מדובר שם על הורדת תשלומים שהעמותות משלמות למדינה (מס מעסיקים למשל) ודרישה להקצאת נציגות לעמותות בכל תחום בו נופלות הכרעות חברתיות, סביבתיות וחינוכיות. היו"ר צורף בשם ההתאגדות להנהלת הארגון והינו חבר בכמה צוותים המקדמים מאבקים נקודתיים בתחומים הללו.
עבודת שדה
קשר ייחודי וחזק וראשוני, בכל הנוגע לקשר עם גורמי תעשייה גדולים, נוצר על ידי מנכ"לנו ראובן עם חברת"קונדואיט" ועל כך בוצע פרוייקט למידת עברית לעולים בגדרה הממומן כולו בידי החברה העסקית. לאחרונה נחתם הסכם לשנתיים נוספות להפעלת גירסה נוספת של "דלת פתוחה" בשותפות עם הג'וינט, תב"ת ומסד קליטה. כמו כן כניסה לשנה נוספת של הפרוייקט "אמהות, ילדים, ספרים".
חשיבות הפרויקטים הללו חשובה לשם פיתוח תורת למידה ייחודית שלנו, אותה אפשר יהיה להטמיע בשדרות נוספות באוכלוסייה. העבודה בוצעה בשיתוף פעולה עם מכון פוירשטיין ועם ד"ר מיכל שלייפר שלהם תכניות ייחודיות משלהם להוראה לעולים, יעל זהבי הביאה מתודה חדשנית להוראה דרך סיפורים, ניצול יכולות רכות (לא ידע לוגי נוקשה) כדי להגיע ללב לומדות.
ענייני נוהל
במסגרת ההתחדשות של מוסדות ההתאגדות הוכנס יו"ר חדש בההנהלה, נבחר מנכ"ל חדש להתאגדות – ראובן ליבוביץ. הצטרפו לא פחות מחמישה חברים חדשים להנהלה ותרומתם מבורכת. ההנהלה מתפקדת היטב, מקדמת נושאים ומקבלת החלטות. עדיין השורות פתוחות לחברים פעילים חדשים.